Rozhovor s módní návrhářkou Terezou Česalovou

Tereza Česalová je začínající módní návrhářka, která už má však za sebou svých pět kolekcí plných inspirujících prvků. Poslední tři nové kolekce s názvy Gardens of Versailles, AiRY a SnowFlake byly představeny v posledních dnech. Jde o podzimní a zimní kousky pro rok 2014/2015, které návrhářka vytvořila rafinovaně rovnou i pro jaro/léto 2015. Prohlédnout a zároveň zakoupit si je můžete v e-shopu TerčStyl nebo i pár kousků v butiku Czech Labels & Friends.

Kdy se ve vás probudil zájem o módní design?
Po pravdě dodnes nechápu, co mi tak dlouho trvalo. Už od mala měla moje maminka velkou zálibu mě oblékat do různých modýlků a často jsme chodily po obchodech. Během studia na základní škole nebylo moc reálné se nějak výstředně oblékat a strašně moc jsem se těšila až z ní odejdu a budu si moc vzít na sebe co si jen zamanu. A tak se i stalo. Během střední školy jsem byla neuvěřitelně hravá a outfity jsem si připravovala i na týden dopředu. Ne proto, aby mi každý záviděl, ale proto, že mi to dřív hrozně chybělo a bavilo mě to. Na střední jsem se osvícení ještě nedočkala, to dorazilo až koncem bakalářského studia na vysoké škole hotelové. Zjistila jsem, že jsem naprosto někde jinde než bych chtěla a že už nechci být člověkem, kterého nic nezajímá a nebaví, a začala jsem se takzvaně hledat. Vlastně jsem neznala sama sebe.

Navštívila jsem školu stylu Backstage. Ne tak proto, že bych chtěla být stylistka (možná trochu ano), ale hlavně jsem se chtěla v tom módním světě najít, protože jsem věděla, že to je ta cesta, která mě zajímá. Po kurzu jsem vytvořila pár stylingů a vytvořila několik akcí pod názvem ,,WE LOVE FASHION”. Přesto to stále nebylo to, co by mě naplňovalo. Rozhodla jsem se tedy postoupit dál do jiných sfér a navštívila kurzy v ateliéru Clarisse, konkrétně kurz šití a kurz módní kresby. Během těch jsem si uvědomila, že chci být návrhářkou.

Jak jste tedy s navrhováním začala?
Začala jsem velmi spontánně svou kolekcí pletených kulíšků, o které byl větší zájem než jsem doufala. Rozhodla jsem se tvořit dál a vyzkoušet tu sféru o které jsem snila, tedy oblečení. Napoprvé jsem už tak úspěšná ale nebyla a stálo předemnou rozhodnutí, jestli do toho půjdu dál nebo zda raději odstoupím.

Proč si myslíte, že se kolekce nepovedla a proč jste přemýšlela, že svou kariéru ukončíte?
Kolekce vlastně nebyla podle mých představ, nebyl to můj rukopis, nebyla jsem to já. Vytvořila jsem kolekci, ve které jsem já sama byla unešená pouze z jednoho modelu. Ale byl to začátek, moc informací jsem o tomto světě neměla a já se stále hledala.

S kariérou jsem chtěla skončit, protože jsem si nevěřila, a to i přestože jsem už věděla jak má kolekce vypadat. To, co miluji, bych měla vložit do své kolekce Bylo to velké rozhodnutí, velká investice. Ale rozhodla jsem se jít si za svým snem, když jsem ho už našla. Velmi rychle jsem tím začínala žít.

Takže jste vytvořila i další kolekci?
Ano. Dokonce hned tři, a to hlavně proto, že kulíšků jsem se nedokázala vzdát. A jelikož v loňském roce byla poptávka i po šálách, rozhodla jsem se je přidat ke kulíškům. Dále jsem vytvořila kolekci spodního prádla, protože se mi v poslední době přestalo v obchodech líbit. Původně jsem chtěla mít pouze kalhotky, ale když jsem je měla doma ušité, přišlo mi to prostě málo a hned jsem se vrhla do nákresů košilek.

Nakonec ta nejhlavnější kolekce. Ta prostě musela být skvělá, každý model musel být přesně takový, v jakém já bych vyšla a cítila se v něm příjemně. Nechala jsem si záležet na materiálech, v kolekci naleznete hedvábí, vlnu, viskózu, alpacu, bavlnu a další hodnotné materiály. Navrhla jsem si svou látku, kterou mi kamarádka na přání pomalovala, své vlastní knoflíky s monogramem, a nechala jsem si vyšít cedulky se svým logem. Kolekce měly svou módní přehlídku a nyní přede mnou leží i mé první katalogy.

Takže už nebudete s kariérou končit? Povězte nám něco o Vaší přehlídce?
Teď už rozhodně ne! Tedy doufám, že se to nestane. Dostala jsem se do fáze zamilování, dělám pro to co mohu a už si nedokáži představit svůj život bez TerČ Stylu! Mám kolem sebe mnoho skvělých lidí, kteří mi neuvěřitelně pomáhají, ať radou nebo fyzicky. Dává mi to mnohem víc než škola nebo kurz.

Módní přehlídka byla moje první, nebyla sice z mé strany stoprocentně dokonalá, nicméně ze strany hostů jsem měla kladné ohlasy na kolekce i celou přehlídku, takže si myslím, že úspěch měla.

Takže už se nebudete dál vzdělávat?
To netvrdím. Stále přemýšlím o Scholastice nebo bakalářském studiu v oboru návrhářství. Už v letošním roce jsem se chtěla přihlásit, ale bohužel stále někde něco doháním a už jsem to prošvihla. Zatím další kurzy neplánuji, snad kromě angličtiny a módní kresby. Poznala jsem několik lidí z této branže, kteří mi dávají víc než kurz. Lepší je najít správné lidi a učit se přímo od nich. Během kurzu si na plno věcí nevzpomenete. Především když se v branži ještě ani nepohybujete.

Je lepší jít do kurzu až v branži?
Ano, je to tak. Lepší je si nejdřív profesi osahat a třeba po půl roce se přihlásit na kurz. Během té doby vás napadne milion otázek, na které chcete znát odpověď.

Vaše poslední kolekce oblečení se jmenuje Gardens of Versailles, proč jste tak kolekci nazvala?
Kolekce vznikala od momentu, kdy jsem se zamilovala do hnědo-žluto-růžové kabátovky. Její barvy mi začaly připomínat zahradu ve Versailles. Hnědá mi připomínala písčité cesty, žlutá s růžovou zase růže. Když jsem se rozhodla pomalovat hedvábí, tak jsem opět použila kostku ale doplnila jsem jí o listy stromů, které jsem si matně ze zadní části zahrady pamatovala.

    

Přenesla jste do kolekce něco nového?
Je to první opravdová kolekce, o které mohu veřejně říci, že je to má práce. Tento pocit jsem z minulé kolekce, která neměla ani jméno, neměla. Takže kdybych kolekce chtěla nějak porovnat, tak tato je elegantní a jsem to konečně já. To jsem v té minulé necítila. Miluji, když věci mají nádech luxusu a elegance. Minulá kolekce byla spíše taková teenagerská.

V minulé kolekci jste měla i pánskou a dětskou módu, vrátíte se k ní?
No… Neptáte se mě jako jediný a mám pomalu dojem, že bych se měla vrátit. Ale nechci nic uspěchat a plácat paté přes deváté. Zatím tomu tedy dávám čas, ale kdoví.

Čemu se věnujete mimo TeČ Stylu?
V nynější době začínám mít pocit, že TerČ Styl je můj celý svět a na nic jiného není čas ani peníze. Takže když zrovna nesedím u své práce, tak drbu svou kočku nebo si jdu večer s přítelem nebo přáteli posedět a poslechnout si zase jiné světy.

Při přípravě přehlídky jsem pro raut vytvořila nějaké dobroty, například cibulovo-sýrový quich a quiche se šunkou, sušenými rajčaty a rukolou, které hostům chutnaly tak, že jsem sama ani nestihla ochutnat. Z toho jsem měla také radost, radost byla je i vytvořit. Vaření je něco, co mě také baví. Miluji i cestování, na které nyní ale není čas. Plánujeme alespoň na pár dní hory, tak snad nám to vyjde.

Snažila jste se mít i francouzský raut?
Ano, chtěla jsem, aby to bylo tématické se vším všudy. Raut nebyl výhradně francouzský, stejně tak jako nebyly kolekce výhradně francouzské. Z francouzské kuchyně byly na rautu sýrovo-paprokové tyčinky, makrónky v barvách kolekce Gardens of Versailles a zmíněné quichy. O doplnění se postarala česká kuchyně.

Milujete Francii?
Ve Francii jsem byla jen jednou, je tam krásně, ale zároveň to není místo, kde bych chtěla třeba žít. Určitě se tam ale chci opět podívat, už je proto, že když jsem tam byla jako teprve patnáctiletá holka, nebyla jsem ještě tolik zapálená pro módu a celkově jsem to viděla jinýma očima. Četla jsem knihu Život Pařížanky, po jejímž přečtení jsem z ní měla v té době takový divný pocit. S odstupem času ji (a celou Paříž, případně Francii) vidím ve zcela jiném světle.

A kde byste chtěla žít?
Zatím stěhování neplánuji, ale ze zemí, které jsem navštívila, se mi líbí například v Německu a Itálii.

Prodáváte někde v zahraničí?
Zatím bohužel ne. Jsem sice opravdu na samém začátku, do zahraničních prodejen bych se ale rozhodně ráda do budoucna dostala. Přemýšlím zatím hlavně o sousedním Německu.

Pomáhá Vám někdo?
Velkou podporu a pomoc mám od svého přítele, maminky a přátel. Co se týče celého procesu od návrhu, přes realizaci až po samotnou přehlídku je to zatím především moje práce. Někdy už je toho dost a říkám si, že bych potřebovala nějakou asistentku, ale baví mě to. Vlastně jsem ráda, že mám hodně práce.

Takže modely i šijete?
Nejsem vyučená krejčová a nikdy jsem nešila, takže tuto práci předávám zkušeným švadlenám. Každý model musí vypadat a sedět přesně tak, jak si to představuji, takže za nimi jezdím často na kontrolu.

Jaké jsou vaše cíle v následujících letech?
Mým nynějším cílem je, aby se zboží prodávalo a já mohla dělat to, co mě skutečně baví a pro co žiju. Až tento moment nastane, tak mám vysněný svůj obchod, který bych chtěla pojmout trochu jinak. Co bude pak dál je ve hvězdách.